På tekniken.nu bloggar Iteams konsulter om det som ligger dem varmast om hjärtat - teknik. www.iteam.se
Prenumerera på tekniken.nu
Kryssa för de kategorier du vill ha med i din prenumeration:
Nyheter och trender Drift och underhåll Utvecklingstips Larv
Din skräddarsydda RSS-feed
Extensions (insticksprogram) för Google Chrome har funnits ganska länge i developer-kanalen. De har inte varit så många och inte så användbara – en förklaring är förstås att inte så många kör utvecklarversionen, och man har också varit tvungen att själv aktivera funktionen med kommandoradsargument i genvägen som startar Chrome.
Nyligen släppte Google på stöd för extensions i beta-kanalen. Detta har gjort att mängden Chrome-extensions formligen har exploderat. Med betaversioner av Chrome för MacOS och Linux så har Google tagit nästa naturliga steg och öppnat en officiell webbplats för extensions, på samma sätt som FireFox har haft redan från starten.
På Chrome Extension Gallery hittar man ett stort antal extensions, sorterade efter kategori, popularitet eller betyg. Här är mina fem favoriter: