Sök på tekniken.nu

Om tekniken.nu

På tekniken.nu bloggar Iteams konsulter om det som ligger dem varmast om hjärtat - teknik.
www.iteam.se

Prenumerera på tekniken.nu

Bloggportalen.se
Bloggtoppen.se
Top Datorer bloggar
Web Analytics

Clicky

En självklarhet!
Teknikbloggen logotype

Canon släpper en efterlängtad uppföljare till EOS 5D

2008-09-18 12:22 - Nyheter och trender av Anders Bornholm
Anders Bornholm
Anders Bornholm
Systemutvecklare
Iteam

Canon EOS 5D släpptes 2005 och var en mindre revolution - den första systemkameran för konsumentmarknaden med en fullstor bildsensor (de flesta systemkameror för konsumentmarknaden har en mindre sensor av samma storlek som APS-kameror). Efter det hände inte mycket, fram till det att Nikon tidigare i år släppte sin fullsensormodell D700.

Igår kunde man läsa på Fotofeber att Canon nu äntligen har släppt sin nya fullsensorkamera under det fantasifulla namnet EOS 5D Mark II till i princip exakt samma pris som D700 (26 000:-). Det här med systemkameror är precis som med operativsystem lite som religion – man har/gillar antingen Nikon eller Canon. Själv är jag en Canon-människa, men jag tycker ändå att man rent objektivt bara kan imponeras av specifikationerna:

  • 21,1 megapixel
  • ISO-tal upp till 25 600
  • Videoinspelning i HD (1080, 30fps, upp till 29 minuter per klipp)
  • Magnesiumhus

Uppdatering: Gizmodo har fått tag i bilder där man har testat videofunktionen: http://gizmodo.com/5052767/a-taste-of-the-canon-5d-mark-iis-mindblowing-full-hd-video. Bilderna är alltså skärmdumpar från videon, inte fotografier. Verkar helt sjukt lovande!

... och du vet väl att Iteam just nu söker duktiga medarbetare? Läs mer på iteam.se

Andra bloggar om:
2008-09-18 12:56 av Anders Bornholm
http://www.dpreview.com/previews/canoneos5dmarkii/
För den som verkligen vill ha tunga detaljer finns det som vanligt mycket på dpreview.

Kommentera

Namn

Email

URL

Kommentar

Skriv vad som står i bilden till höger