Sök på tekniken.nu

Om tekniken.nu

På tekniken.nu bloggar Iteams konsulter om det som ligger dem varmast om hjärtat - teknik.
www.iteam.se

Prenumerera på tekniken.nu

Bloggportalen.se
Bloggtoppen.se
Top Datorer bloggar
Web Analytics

Clicky

En självklarhet!
Teknikbloggen logotype

Äntligen nya sätt att betala

2010-05-04 13:57 - Nyheter och trender av Mattias Jonsson
Mattias Jonsson
Mattias Jonsson
Systemutvecklare
Iteam

Det finns många tillfällen då jag stör mig på att företag inte hängt med i utvecklingen och gör det krångligt för sina kunder.

Jag tänker t.ex. på parkeringsautomater, som fram tills för något år sedan, endast tillät betalning med mynt. Det är ju inte särskilt troligt att folk har 120 kronor i mynt för en hel dags parkering. Nu har ju som tur var de flesta parkeringsautomaterna uppgraderats till att acceptera betalkort och SMS som betalning.

Ett område som fortfarande är ganska hopplöst efter är varuautomater. Det händer ibland att jag vill köpa något att dricka eller äta i varuautomaterna i tunnelbanan. Men eftersom att jag i princip gör alla mina inköp med Visa-kort så är det väldigt sällan som jag har kontanter i plånboken. Härom dagen var jag i ett sådant läge. Stod där framför en automat, men hade inte tillräckligt med pengar för att göra ett inköp. Att betala med kort var fortfarande inte möjligt.

Däremot så hade de infört betalning via SMS. Jag skrev automatens kod samt beloppet för varan jag skulle köpa, och skickade till deras nummer.

Inom några sekunder uppdaterades automatens display till att visa min betalda kredit, och jag kunde köpa min vara. Det blev ett påslag på 3 kronor för denna form av betalning, vilket jag tycker är lite fånigt. Det är ju trots allt så att de ökar sin försäljning på att erbjuda denna form av betalning.

Utan möjligheten att betala med SMS hade jag inte gjort mitt inköp. Därför borde det ju vara så att priset för att underhålla det systemet bakas in i den ökade försäljningen. Men denna invändning till trots, så tycker jag att det är väldigt positivt att se ett företag ta steget mot en mer användarvänlig värld.

... och du vet väl att Iteam just nu söker duktiga medarbetare? Läs mer på iteam.se

Andra bloggar om:
2010-05-06 16:47 av Anders Bornholm
Dags för bankerna att backa upp sin kampanj med att kontanterna ska bort! Se till att kortavgifter och SMS-avgifter försvinner!

Annars blir det som med gubben i kiosken på hörnet, som faktiskt motiverade "kortavgift 3 kronor" rätt bra: "På 5 år har jag blivit rånad en gång, på 6 000 kronor. På samma tid har jag betalat 70-80 tusen i bankavgifter. Använd kontanter!"
2010-05-07 08:27 av Mattias Jonsson
Exakt! Jag håller helt med dig. Självklart så förstår jag att systemen för kortbetalning kostar att underhålla, så den kostnaden måste ju givetvis hamna någonstans. Men kontanthanteringen måste ju kosta betydligt mycket mer. I synnerhet om man räknar in alla värdetransportrån, sabotage av bankomater mm.

Nej bort med kontanter. Det som är viktigt är bara att man kan betala på något annat sätt, även om kortet av någon anledning inte fungerar. T.ex. via SMS.
2010-05-11 17:43 av Kand. David Jonsson
http://www.smackebonk.se
Påslagsavgiften är ett skämt... man motarbetar det man försöker införa. Helt idiotiskt! Det finns ingen hejd på mänsklig dumhet.
2010-05-11 18:09 av Mattias Jonsson
Exakt! Väldigt idiotiskt och väldigt mycket dubbelmoral i deras agerande.

För övrigt kom jag på en utvecklingsmöjlighet för den här automaten: Det vore coolt om man kan skicka presentkortsSMS till någon. Dvs jag betalar men någon annan kan hämta ut valfri vara från valfri automat.
2010-05-12 09:46 av Mattias Jonsson
Apropå SMS så fick jag igår se en väldigt cool sak. En kompis jobbar på ett jobb som hyr bilar per timme, via en bilpool. Man kan förlänga och förkorta uthyrningsperioden via SMS. När han lämnade bilen frågade jag var han skulle lämna nyckeln till bilen. Han sa att nyckeln lägger man inne i bilen. För att komma in i bilen så skickar man ett SMS som låser upp bilen. På samma sätt gör man när man ska låsa bilen. Det är användarvänlighet och framstegsvänlighet när den är som bäst! Riktigt coolt!
2011-06-07 22:37 av Jeena Paradies
http://spam@jeenaparadies.net
Problemet med allt annat utom kontanter är att bara kontante är anonyma. Vill jag inte att banken har en exakt lista på alla sexleksaker, alkohol, fett och socker jag köper då måste jag betala med kontanter.

Kommentera

Namn

Email

URL

Kommentar

Skriv vad som står i bilden till höger